درباره تاتو لب بیشتر بدانیم

درباره تاتو لب بیشتر بدانیم
25 بهمن 1397
تاتو لب
لب­ها یکی از قسمت­های مهم صورت هستند که اهمیت ویژه­ای بر زیبایی و جذابیت فرد دارند. همچنین لبخند و احساسات را بروز می­دهند. مواردی همچون نا متناسب بودن لب بالا و پایین با یکدیگر، تیرگی لب­ها، سفیدی و رنگ پریدگی آن­ها می­تواند تأثیر منفی بر روی زیبایی داشته باشد. در این راستا اقدامات متفاوتی همچون لب سازی، شیدینگ لب، هاشور لب، تاتو رژلب و خط لب انجام می­شود. که هدف از این اقدامات ساخت مجدد حالت لب ، تقویت رنگ خود لب، اصلاح تقارن برای لب های آسیب دیده به علت تصادفات رانندگی، جای جراحی، لب شکری (نقص مادرزادی) و اصلاح چروک‌های اطراف لب، افزایش حجم لب و... است.
گاهی خانم­ها تمایل دارد که کل لب را رنگ کند که به آن "تاتو رژلب" می­گویند و برای افرادی که می­خواهند تغییری در فرم و شکل و رنگ لب ایجاد کنند کاربرد دارد. در بعضی مواقع فرد می­خواهد فقط خط اطراف لب را نمایان­تر سازد در­این­صورت "تاتو خط لب" را انتخاب می­کند. این دو روش در کنار هم نیز استفاده می­شوند.
تاتو لب دارای انواع مختلفی است. گاهی از هاشور لب به عنوان آرایش نیمه دائمی لب­ها بهره می­برند که زیر مجموعه ی تاتو قرار می­گیرد. در این روش رنگ را به صورت خطوطی نامنظم و با طول های نا همسان بر روی لب­ها رسم می­کنند. برای انجام هاشور لب از دو روش میکروبلیدینگ و میکروپیگمنتیشن استفاده می­شود.
 
میکروپیگمنتیشن لب
بعد از میکروپیگمنتیشن ابرو، این روش بسیار مورد توجه مردم قرار گرفته­ است. در میکروپیگمنتیشن لب رنگدانه­ ها توسط قلم دیجیتالی وارد لایه های سطحی پوست می­شود و لبان را پر رنگ و خطوط آن­را مشخص می­کند. در این صورت خانم­ها دیگر نیازی به استفاده از لوازم آرایش برای لب ها ندارند. البته باید هر 8-6 ماه یک مرتبه اقدام به ترمیم کرد در غیر این­صورت رنگ لب­ها به تدریج کمرنگ و پس از2-5 سال محو خواهد شد. در صورت انجام میکروپیگمنتیشن هم می­توان از رژ لب استفاده کرد.
میکروبلیدینگ لب
میکروبلیدینگ لب نیز یک آرایش نیمه دائمی است. در این روش رنگدانه ها توسط قلم دستی به غشای میانی پوست لب تزریق می­شوند. میکروبلیدینگ لب نیز باعث حجم دهی، رنگ دهی و تقارن لب ها می­شود.
تفاوت دو روش میکروبلیدینگ و میکروپیگمنتیشن: در میکروپیگمنتیشن از یک قلم و دستگاه دیجیتالی استفاده شده تا رنگ­دانه ها به لایه­ های عمیق تری از پوست نفوذ کنند که این روش ماندگارتر از روش میکروبلیدینگ است که توسط قلم دستی انجام می­شود. با توجه به استفاده از قلم دیجیتالی در میکروپیگمنتیشن، زمان درمان و بهبودی کامل پوست پس از انجام این پروسه طولانی تر از روش میکروبلیدینگ است پس تا یک هفته پس از انجام آن باید از پوست نگه­داری شود. میکروپیگمنتیشن هر 2 تا 5 سال و میکروبلیدینگ هر سال دوبار نیاز به ترمیم دارد چون در میکروبلیدینگ رنگدانه­ها با قلم دستی به صورت سطحی­تر نفوذ داده میشوند ماندگاری کمتری دارند. البته ماندگاری تاتو لب نیاز به شرح بیشتری دارد.
 
ماندگاری تاتو رنگ لب
پس از انجام تاتو هر چند ماه یک بار باید برای انجام ترمیم رنگ لب مراجعه شود چون به تدریج لب­ها رنگ خود را از دست می­دهند. البته ماندگاری رنگ تاتو لب به عواملی بستگی دارد که عبارتند از:
 • مهارت تاتوکار: هرچه تاتوکار در نحوه نفوذ رنگ، زاویه دست و روش کار ماهر باشد ماندگاری تاتو بیشتر می­شود.
 • جنس پوست لب: برخی افراد پوست لب خشکی دارند و این خشکی باعث پوسته پوسته شدن لب آن­ها می­شود. پوست اندازی لب باعث کاهش ماندگاری تاتو لب می­شود.
 • تبخال لب: تبخال لب ماندگاری لب را کاهش می­دهد. برای رفع این مشکل باید دو روز قبل از عمل تاتو تا سه روز بعد از آن قرص اسیکلوویر (8ساعت یکی) مصرف شود.
 • رنگ استفاده شده در تاتو لب: هرچه رنگ استفاده شده برای تاتو پررنگ تر باشد این ماندگاری افزایش می­یابد.
 • دوران قاعدگی، شیردهی و بارداری: در این دوران به علت تغییرات هورمونی و رقیق شدن خون ماندگاری تاتو کاهش می­یابد. به همین علت در این دوران انجام عمل تاتو توصیه نمی­شود.تاتو لب در مشهد 

نحوه انجام تاتو لب
برای این کار لب را از قسمت هفتی بالای آن به دو نیمه فرضی تقسیم می­کنند. کار از خط وسط به سمت طرفین لب آغاز می شود. برای لب سازی و حجیم کردن لب از حرکات دوّار و کوک مانند استفاده می­‌شود. در قسمت بیرونی لب ها از خطوط کوک مانند و در قسمت داخلی لب از حرکات دوّار و زنجیره ای (سیم تلفنی) استفاده می­شود. در تاتو لب قسمت های پیرامونی لب رنگ تیره تر و قسمت های داخلی لب روشن تر هستند تا باعث حجیم شدن لب شوند و زیباتر جلوه کنند. در زمان انجام تاتو لب باید به این نکات هم توجه شود:
قرینه سازی لب
برای انجام تاتو لب ابتدا باید آن ها را قرینه سازی کرد. برای این کار باید قسمتV شکل لب (هفتی لب) کاملا وسط دو سوراخ بینی قرار می­گیرد. طرفین لب نیز در امتداد قسمت داخلی مردمک چشم هستند.
 
انتخاب رنگ لب و خط لب
گزینه های زیادی برای انتخاب رنگ لب و خط لب وجود دارد اما بهتر است از رنگ های ملایم و طبیعی استفاده شود. چون این رنگ ها تا چندین سال بر روی لب ها وجود دارند و باید تمام شرایط را برای انتخاب رنگ مناسب در نظر گرفت. زیرا پس از انجام تاتو لب در صورت نارضایتی تغییر و یا پاک کردن رنگ تاتو کاری بسیار دشوار است. پس باید در انتخاب رنگ مناسب دقت شود.
 
حساسیت لب ها
در لب ها عصب های حسی فراوانی وجود دارد که بسیار حساس هستند پس درد را نیز به خوبی لمس می­کنند. به همین علت هنگام انجام عمل تاتو لب بهتر است از مواد بی حس کننده استفاده شود تا لب ها قبل تاتو بی حس شوند و درد را احساس نکنند. خود فرد نیز باید از نظر ذهنی خود را برای انجام تاتو آماده سازد.
 
اقدامات لازم قبل از انجام تاتو لب
 • عدم استفاده از مواد کافئین دار مانند چای و قهوه چند ساعت قبل از تاتو
 • اصلاح موهای صورت چند روز قبل از انجام عمل تاتو
 • دوری از اشعه فرابنفش
 • انجام ندادن لایه برداری و میکرودرم پوست
 • عدم تحریک پوست با کرم، پماد و داروهای مختلف
 • مصرف داروهای ضد ویروسی در صورت بروز زخم
 • پیشگیری از بروز تبخال (مصرف قرص اسیکلوویر هر 8 ساعت یک عدد)
 • مصرف قرص ضد حساسیت ستیریزین در صورت داشتن سابقه ی حساسیت
 
مراقبت های بعد از انجام تاتو لب
 • دوری از اشعه های خورشیدی و قرار نگرفتن در مقابل آفتاب
 • عدم استحمام، نرفتن به استخر و انجام ندادن بازی های آبی
 • پرهیز از دستکاری، خارش و کندن پوست لب
 • استفاده از پماد ویتامین آ به مدت یک هفته بر روی لب ها (روزی 3 بار)
 • استفاده از پماد هیدروکورتیزون چشمی به مدت یک هفته بر روی لب ها (روزی یکبار)
پس از انجام عمل تاتو، لب ها ملتهب و متورم می­شوند و ممکن است کبودی های اطراف آن مشاهده شود که به تدریج از بین خواهند رفت. پس از انجام تاتو، ممکن است رنگ تاتو از رنگ مورد نظر فاصله داشته باشد. باید به این نکته توجه داشت این رنگ واقعی نمی­باشد و پس از 2 هفته رنگ اصلی تثبیت می گردد.
 
نتیجه گیری
امروزه توجه به زیبایی صورت به­خصوص لب ها بسیار رواج یافته است و خانم ها به دنبال زیباسازی لب ها هستند. تاتو لب تکنیکی برای قرینه سازی و حجیم سازی لب و از بین بردن سفیدی بیش از حد و یا تیرگی آنهاست. تاتو لب می­تواند روشی درمانی برای ترمیم خط لب افرادی که دچار نقص مادر زادی یا اکتسابی هستند نیز باشد. البته بیشتر خانم­هایی که تمایل به آرایش دائمی دارند و نمی­خواهند در طول روز درگیر تمدید کردن رژلب خود باشند از این روش بهره می­برند.
تاتو لب  یکی از متدهای آرایش دائم است که این روزها بیشتر خانم­ها به دنبال آن هستند. اگر شما هم به دنبال انجام تاتو لب در مشهد هستید ما به شما سرکار خانم سعیده نصری را معرفی می­کنیم که جدیدترین تکنیک های تاتو را انجام می­دهد و سعی دارد بهترین خدمات را برای شما عزیزان به ارمغان آورد.