میکروبلیدینگ چیست؟

میکروبلیدینگ چیست؟
27 بهمن 1397

روش انجام میکروبلیدینگ

 برای میکروکار شدن باید بسیاری از مطالب مهم مربوط به انجام میکروبلیدینگ فراگرفته شود. یک میکروکار لازم است رنگ های مورد استفاده برای این کار، روش جذب آن ها، روش حرکت دست و زاویه آن در هنگام کار را آموزش ببینند. همچنین لازم است کارهای عملی به منظور کسب تجربه انجام دهند. میکرو کار حرفه ای از ابزار و رنگ های با کیفیت استفاده می کند؛ عوامل بیماری زا را شناخته بر روی بهداشت محل، استریل بودن ابزار تأکید دارند. برای انجام این روش از خط کش های مخصوص جهت قرینه سازی ابروها استفاده می شود. ابتدا با یک مداد الگو را بر روی صورت کشیده و پس از اطمینان از مناسب بودن مدل، رنگ ابرو را ترکیب کرده و کار را شروع می نماید. به این صورت که رنگ ها را به صورت مو در پوست نفوذ می دهد به این عمل hairstrokes می گویند. بعد از رسم مو و یا همان استروک گذاری از ماسک رنگدانه جهت تیره شدن پیگمنتیشن استفاده می شود. در انتها ابروها پاک می شوند و اگر لازم بود تغییراتی در برخی قسمت ها اعمال می گردد تا کار نهایی رضایت بخش شود و ابروهایی طبیعی و زیبا نمایان شود.  انجام میکروبلیدینگ مراحل مختلی دارد:

 1. درنظر گرفتن علاقه مشتری برای انجام میکروبلیدینگ

 2. کشیدن مدل ابروی متناسب با فرم صورت

 3. انتخاب رنگ مناسب برای کار

 4. استفاده از ماده ی بی حسی برای کاهش درد و شروع کارمیکروبلیدینگ

 5. وارد کردن رنگدانه ها به زیر پوست با هر ضربه (استوک)

 6. ته نشین شدن و جذب رنگ توسط پوست

 7. پاک کردن رنگ های اضافی ابرو پس از کار

 8. استفاده از پماد قندی 2بار در یک روز به مدت 7 روز

 

عوامل موثر بر موفقیت میکروبلیدینگ فیبروز

پس از کار میکروبلیدینگ فیبروز برخی عوامل وجود دارند که با وجود آن ها نمی توان به صورت قطعی نتیجه کار را تضمین کرد چون این موارد تحت کنترل میکروکار نیستند به همین علت نمی توان مدعی شد که کارمیکروبلیدینگ با موفقیت خاتمه می یابد و ماندگار می شود. برای مثال عواملی همچون: جنس پوست افراد، مراقبت های پس از کار میکروبلیدینگ که توسط خود فرد باید صورت گیرد، تاثیر عوامل خارجی بر روی کار که خارج از کنترل است می تواند نتیجه را از محدوده انتظار خارج سازد.

 

ابزار میکروبلیدینگ

برای انجام میکروبلیدینگ از ابزارهای مختلفی استفاده می شود:

 1. قلم میکروبلیدینگ:  اصلی ترین ابزار انجام میکروبلیدینگ، قلم دستی متشکل از تعدادی سوزن استریل، بهداشتی و یکبار مصرف است. این سوزن ها انواع مختلفی دارد که با توجه به نیاز میکروکار انتخاب می شوند. رنگدانه(پیگمنت) توسط این قلم به داخل اپیدرم پوست نفوذ می کند. این قلم چون برقی نیست بیشتر در کنترل میکروکار است و باعث بیشتر شدن ظرافت و زیبایی کار می گردد و دوام بیشتری دارد.

  قلم میکروبلیدینگ

 2. سوزن های میکروبلیدینگ: سوزن ها در سر قلم میکروبلیدینگ قرار دارند. نحوه قرار گیری سوزن در قلم به این صورت است که جای نگهدارنده سوزن در سر قلم همانند سر پیچ گوشتی چهارسو است و با چرخاندن حلقه دور آن تنظیم می­شود. زاویه سوزن در سر قلم متناسب با کار مورد نیاز تغییر می کند. این سوزن­ها انواع مختلفی دارند که عبارتند از سوزن اسلوپ، یو و مگنوم. سوزن های بلید اسلوپ و یو که از لحاظ ظاهر و شکل قرارگیری سوزن ها با هم تفاوت دارند جز اصلی ترین و پرکاربردترین سوزن­ها هستند. سوزن های مگنوم جز قویترین آنها است زیرا دو ردیف سوزن در کنار هم قرار گرفته است و میزان پراکندگی یا تراکم آن بسته به نوع کاری که قرار است انجام شود تغییر می کند.


  سوزن میکروبلیدینگ

 3. وسیله قرینه سازی ابرو: تاتو کاران از ابزارهای مختلفی همچون نخ، دستمال کاغذی، دیوایدر، خط کش، کولیس و.... جهت قرینه سازی استفاده می شود. گاهی از این روش ها به صورت تلفیقی نیز برای متقارن کردن ابروها بهره می برند. دیوایدر ابزاری است که از فولاد ضد زنگ ساخته شده است و برای اندازه گیری دقیق ابرو استفاده می شود. کولیس وسیله ای صاف است که توسط آن خط های رسم شده توسط خط کش را به هم وصل می کنند و برای اینکه اطمینان حاصل کنند ابروها روبروی هم قرار گرفته اند کاربرد دارد.

  دیوایدر ابرو

درد میکروبلیدینگ

سوال بسیاری از خانم هایی که تمایل به انجام میکرو کردن ابروهای خود دارند این است که آیا میکروبلیدینگ درد آور است؟ جواب سوال هم بله و هم خیر است! درد ناشی از این روش از هر فرد تا فرد دیگر متفاوت است. برخی افراد از درد غیر قابل تحمل در حین کار صحبت میکنند و اما برخی دیگر بیان می کنند که هیچ دردی احساس نکردند. این میزان درد به آستانه تحمل درد افراد، جنس پوست و مهارت میکروکار بستگی دارد. البته بهتر است پیش از کار از کرم های بی حس کننده استفاده گردد و یا خوراکی های کافئین دار مصرف شود تا باعث تسهیل در تحمل درد شود.
 

التیام زخم های میکروبلیدینگ و ترمیم آن

انجام میکروبلیدینگ مانع از فعالیت های روزانه نمی­شود و نیاز به استراحت خاصی ندارد اما باعث قرمزی، تورم، وجود رطوبت در ابروها تا چند روز و ... میشود. هرچه پوست نازک تر و حساس تر باشد این التهاب و تورم بیشتر خواهد بود که با خارش همراه است. التهاب ابروها تبدیل به زخم نمی­شود اما اگر هم تبدیل شده بعد از گذشت چندین روز این زخم ها التیام می یابند. در کل حدود 1 ماه طول می­کشد تا بهبودی کامل حاصل گردد. در این زمان باید برای ترمیم ابروها مجددا باید به سالن مراجعه شود تا بخش های خالی ابرو پر گردد. بهبودی ترمیم ابرو نیز حدود 1 ماه زمان نیاز دارد. حدود 6 هفته پس از اولین عمل میکروبلیدینگ جهت ترمیم ابروها باید مراجه شود و اصلاحات لازم در شکل و رنگ ابروها اعمال گردد چون تاتو با گذشت زمان رنگ خود را از دست می دهد. بنابراین هر زمان که لازم شد باید به آرایشگاه مراجعه شود (هر 8-10 ماه یکبار) .

 

ماندگاری میکروبلیدینگ

رنگ میکروبلیدینگ همانند دیگر روش های تاتو پس از اتمام کار با قرار گرفتن در معرض خورشید، استحمام و عدم مراقبت های لازم و مطلوب نبودن کیفیت کار به تدریج کمرنگ می شوند و ماندگاری زیادی ندارند. ماندگاری میکروبلیدینگ حدود 1تا 5 سال است. این ماندگاری به عوامل مختلفی بستگی دارد:

 • عمق کار هاشور سه بعدی: هرچه عمق نفوذ رنگ بیشتر باشد ماندگاری هاشور نیز بیشتر است.
 • روش انجام: روش میگروپیگمنتیشن به پوست بیشتر نفوذ می­دهند به همین علت ماندگاری بیشتری نسبت به میکروبلیدینگ دارد.
 • جنس پوست: هاشور، روی پوست خشک و معمولی دوام بیشتری نسبت به پوست چرب دارد.
 • کیفیت رنگ مورد استفاده: باید از رنگ های با کیفیت استفاده شود چون سرب کمتری دارند و دوام آن ها بیشتر است.
 • رنگ : هر مقدار رنگ تیره تری برای کار انتخاب شود باشد باعث افزایش ماندگاری کار می شود.. هاشور با رنگ های روشن پس از مدتی کم رنگ می­شوند و نیاز به ترمیم پیدا خواهند داشت.
 

اقدامت قبل از انجام میکروبلیدینگ

نکاتی که قبل از انجام میکروبلیدینگ فیبروز لازم است انجام شود عبارتند از:

 • پرهیز از نوشیدن قهوه، الکل و نوشیدنی های انرژی زا در روز انجام کار
 • عدم مصرف آسپرین، نیاسین، ویتامین E یا ایبوپروفن از 24 ساعت قبل انجام کار
 • عدم مصرف امگا3 از یک هفته قبل کار
 • قرار نگرفتن در معرض آفتاب شدید 3 روز قبل کار
 • انجام ندادن وکس (اپیلاسیون) صورت 3 روز قبل کار
 • انجام  ندادن لایه برداری شیمیایی و لیزر موهای زائد  2 هفته قبل از کار
 • دوش گرفتن و اصلاح موهای سر قبل از کار (زیرا تا چند روز پس از کار نمی توان این اعمال را انجام داد.
 

مراقبت های پس از میکروبلیدینگ

باید پس از انجام فیبروز برای ماندگاری بهتر و تثبیت کار یک سری اقداماتی انجام شود عبارتند از:

 1. عدم انجام تمرینات ورزشی، شنا، سونا و جکوزی، دوچرخه سواری، موتورسواری، قایق سواری و ...
 2. پرهیز از انجام آفتاب گرفتن و برنزه کردن
 3. عدم انجام لایه برداری، لیزر کردن، استفاده کردن از کرم برای پوست
 4. دست نزدن به محل زخم، خاراندن، خراشیدن محل تاتو شده
 5. قرار نگرفتن در محل های آلوده و انجام کارهای سنگین
 6. پرهیز از نوشیدن الکل و مواد انرژی زا
   

نتیجه گیری

میکروبلیدینگ که این روزها واژه های موردعلاقه ی  عاشقان زیبایی و مد شده است یک آرایش نیمه دائمی است که با استفاده از ابزارهای مخصوص انجام می­شود به این صورت که خطوطی ریز و درشت درون ابروهای فرد ایجاد می کنند که نمایی طبیعی و مو مانند داشته باشد. میکروبلیدینگ نوعی تاتوی ابرو است با این تفاوت که به صورت دستی انجام می شود و همانند تاتوی سنتی رنگ را به سرتاسر ابرو نفوذ نمی دهند بلکه خطوط مومانند به وجود آمده توسط میکروبلیدینگ بسیار ظریف و طبیعی است. این روش نسبت به دیگر روش های تاتو ماندگاری کمتری دارد چون رنگدانه ها به لایه های سطحی پوست تزریق می شود پس به همان نسبت تغییر رنگ و مدل آن آسان تر است و این خود مزیت محسوب می شود. میکروبلیدینگ می تواند راهی برای رسیدن به ابروهایی زیبا، طبیعی و پرپشت باشد.